Drożdżyca (kandydoza, candidiasis) skóry oraz błon śluzowych są to, ogólnie rzecz ujmując, zmiany zapalne wywołane przez grzyby drożdżopodobne z rodzaju Candida. W większości przypadków źródło infekcji stanowi Cadida albicans, nie mniej jednak dla człowieka chorobotwórcze pozostają także inne gatunki, na przykład Candida glabrata, Candida guillermondii, Candida krusei czy Candida parapsilosis. Drożdżaki wchodzą w skład flory biologicznej człowieka i w sposób naturalny egzystują w organizmie.
Zakażenie drożdżycą
Do zakażenia najczęściej dochodzi w wyniku działania czynników sprzyjających: wewnętrznych – cukrzycy, otyłości, ciąży, awitaminozy, immunosupresji, przewlekłej antybiotykoterapii; zewnętrznych – nadmiernego pocenia się, pracy w dużej wilgotności, mikrourazów. Drożdżyca w mniej więcej 40% związana jest z kontaktami seksualnymi. Nie mniej jednak może ona dotyczyć nie tylko narządów płciowych oraz jamy ustnej, ale również przełyku, krtani czy tchawicy. Na zakażenie grzybami z rodziny Candida najbardziej narażone są osoby o obniżonej odporności organizmu, poddawane leczeniu chorób onkologicznych, po przebytych zabiegach chirurgicznych itp.
Kandydoza narządów płciowych przede wszystkim dotyczy kobiet w wieku 16–35 lat. Za czynnik predestynujący podawane jest wykorzystanie doustnej terapii hormonalnej, wkładek wewnątrzmacicznych oraz leczenie suplementujące hormony płciowe, seks oralny, ale również noszenie zbyt opinającej i syntetycznej bielizny. Do zakażenie dochodzi głównie podczas stosunku seksualnego, jednakże infekcja diagnozowana jest również u kobiet nieaktywnych seksualnie oraz w starszym wieku.
Objawy drożdżycy
Drożdżyca u pacjentów zakażonych wirusem HIV przybiera postać bardzo nasiloną i ma przebieg przewlekły. W większości przypadków zakażenia dotyczą błon śluzowych jamy ustnej, a także narządów płciowych. Istotnym sygnałem wskazującym na chorobę narządów płciowych jest świąd oraz ból, a także rumień i zmiany grudkowo-rumieniowe z wysiękiem oraz możliwymi nadżerkami i białą wydzieliną. U kobiet zmiany najczęściej lokalizują się w wargach sromowych, w obrębie spojenia łonowego oraz w szparze międzypośladkowej. Również u mężczyzn, wprawdzie nie tak często jak u kobiet, pojawia się problem infekcji grzybiczej. W tym przypadku zmiany lokalizują się w okolicy żołędzi, napletka, odbytu oraz szpary międzypośladkowej. Kandydoza żołędzi oraz napletka przebiega z różnym nasileniem stanu zapalnego jak też swędzenia. Z reguły pod napletkiem stwierdza się obecność mas serowatych. Czasem dochodzi do wtórnego zakażenia bakteryjnego i powiększenia węzłów chłonnych.
Leczenie drożdżycy
W leczeniu drożdżycy najczęściej ordynowane są leki przeciwgrzybicze o działaniu miejscowym, na przykład klotrimazol oraz leki przeciwgrzybicze o działaniu ogólnym, na przykład flukonazol.
Najnowsze komentarze